Zbiór najczęściej zadawanych pytań do fotografa ślubnego.

FAQ


Jak zaczyna się nasza współpraca?

W pierwszej kolejności proszę Was o przesłanie mailem terminu i miejsca Waszej uroczystości, abym sprawdził dostępność terminu. Na wszystkie maile staram się odpowiedzieć w ciągu 24 godzin, jeśli nie dostaliście odpowiedzi w takim czasie być może jest to spowodowane problemami ze stroną lub serwerem, co niestety jest niezależne ode mnie. Jeżeli taka sytuacja się wydarzy proszę Was o ponowny kontakt mailowy lub telefoniczny.

Jeżeli termin Waszego ślubu pozostał w moim kalendarzu wolny, wtedy wysyłam Wam na maila cennik oraz pełną ofertę na wykonanie reportażu ślubnego jak i pleneru wraz z albumami.


Spotkanie?

Dla mnie jest to najważniejsza kwestia przed podpisaniem umowy. Mamy wtedy okazję się poznać jak i dowiedzieć się jakie są Wasze oczekiwania dotyczące Naszej współpracy. Przy filiżance kawy oglądamy albumy, omawiamy jak wygląda dzień ślubu, opisuję Wam jak pracuję i na jakie aspekty zwracam uwagę fotografując, mamy okazję omówić umowę, którą podpisujemy.


Umowa na wykonie zdjęć ślubnych?

Umowę podpisuję z każdą parą młodą. Nie rezerwuję terminów na tak zwane „słowo”, mailowo lub telefonicznie. Jedyną możliwością zarezerwowania daty ślubu jest podpisana umowa i wpłata zadatku. Zachęcam Was do wstępnego zapoznania się z umową na wykonie zdjęć ślubnych którą przygotowałem i opisałem na blogu.


Ile wynosi zadatek?

Zadatek to ok. 20% końcowej sumy podpisanej umowy. Oczywiście możliwa jest zmiana tej kwoty, wtedy wspólnie uzgadniamy koszt zadatku.


Czy możliwa jest umowa w formie wysyłkowej?

Jeżeli mieszkacie za granicą i nie macie możliwości przylecieć lub przyjechać na podpisanie umowy nie ma najmniejszego problemu.:) Wszystkie szczegóły możemy ustalić mailowo lub telefonicznie. Wtedy przesyłam Wam wypełniony wzór umowy, Wy go wtedy drukujecie, podpisujecie, a następnie podpisaną kopię przesyłacie do mnie. Oczywiście obowiązkowo po przylocie do Polski lub przyjechaniu do Krakowa musimy spotkać się na kawę, aby się poznać i ustalić szczegóły.


Ile zdjęć otrzymamy?

Ilość zdjęć które otrzymujecie oscyluje w granicach 230 lub 260 wszystko uzależnione jest od pakietu i zakresu godzinowego.


Rozmiar zdjęć ślubnych.

Gotowe i obrobione zdjęcia ślubne otrzymujecie u mnie na grane na płytę DVD lub pendrive w pełnej rozdzielczości (12 i 24  mln pixeli) co pozwali na wydruk zdjęć w formacie 50×70 czy 100×70 bez najmniejszego problemu. Zdjęcia nie są opatrzone logiem  czy adresem strony www. Jeśli będziecie chcieli wykonać odbitki fotograficzne w dowolnym formacie możecie zlecić je i mi.


Jak wygląda obróbka zdjęć ślubnych?

Każde zdjęcie, które otrzymujecie ode mnie jest wyretuszowane. Zmieniany jest kolor, balans bieli, kontrast czy ostrość. Dla mnie najważniejszą kwestią w obróbce zdjęć ślubnych jest spójność kolorystyczna całego reportażu ślubnego. Staram się dobierać kolory i odcienie zdjęć , aby wszystkie do siebie pasowały i tworzyły spójną całość. Zwracam szczególną uwagę na wygląd państwa młodych. Chciałbym zaznaczyć, że nie usuwam żadnych elementów ze zdjęcia oraz nie ingeruję w proporcję ciała i wystrój wnętrz. Zdjęcie musi być realistyczne, spontaniczne i prawdziwe


 

Ile wcześniej należy rezerwować termin u fotografa ślubnego?

To pytanie, na które bardzo ciężko mi odpowiedzieć. Część terminów mam zarezerwowane z 2 letnim wyprzedzeniem, część rezerwowana jest z rocznym wyprzedzeniem, a czasami zdarza się, że para rezerwuje termin 2 miesiące wcześniej. Jednak ostatnia sytuacja jest bardzo rzadka i szczególna. Z reguły związana jest z nieszczęśliwym zbiegiem wypadków, dlatego nie czekajcie do ostatniej chwili. Nie bójcie się pytań o dostępność Waszego terminu. Oszczędźcie sobie stresu związanego z przygotowaniami na ostatnią chwilę, ponieważ z reguły terminy u fotografa ślubnego  są rezerwowane przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że niestety będę miał już zajęty termin, postaram się zarekomendować innego fotografa ślubnego godnego polecenia.


Wybór zdjęć do reportażu ślubnego?

Tę decyzję podejmuję ja. To ja przeprowadzam selekcję zdjęć zarówno z reportażu ślubnego jak i sesji plenerowej. Wybieram zdjęcia zarówno oceniając aspekt techniczny, merytoryczny oraz spójność materiału fotograficznego. Nie bójcie się jednak. Zawsze wybieram i obramiam trochę więcej zdjęć, abyście mogli wybrać z nich te, które podobają się Wam najbardziej.


Album ślubny – kto wybiera zdjęcia ?

Decyzja ta podejmowana jest przez Was. To Wy wybieracie fotografie ślubne, które podobają się Wam najbardziej. Ja jedynie mogę Wam pomóc w tym wyborze i zaproponować część fotografii, które wydają mi się najlepsze, najpiękniejsze i które pokazują najwięcej Waszych emocji. Pamiętajcie jednak, że ostateczną decyzję podejmujecie Wy.


 

Zdjęcia ślubne kolorowe czy czarno-białe?

Proporcje zdjęć czarno-białych do kolorowych oscylują w granicach 50/50 %. Podejmuję tę decyzję na etapie wykonywania reportażu ślubnego, selekcji i obróbki gotowego reportażu. Gotowe zdjęcie ślubne otrzymujecie w wersji tylko kolorowej lub tylko czarno białej, a nie w obydwu wersjach.


 

Ile czasu trwa plener ślubny?

Czas samego fotografowania bez dojazdów zamyka się w 4 godzinach. Są to bardzo intensywne 4 godziny, w których wymagam od Was pełnego zaangażowania. Zapraszam do przeczytania artykułu: „Jak przygotować się do pleneru ślubnego?”, zamieszczonego na moim blogu.


Jak wygląda uregulowanie płatności za pracę fotografa ślubnego?

Przy podpisaniu umowy wpłacacie 20% zadatku, reszta kwoty wpłacana jest w dniu przekazania Wam gotowych fotografii ślubnych. Czyli wygląda to tak: odbieracie u mnie gotowy album i zdjęcia ślubne w pełnej rozdzielczości po ok. 60 dniach, wtedy dokonujemy rozliczenia za całość usługi. Zaznaczam, że nie pobieram częściowych opłat przed dniem ślubu lub w dniu ślubu.

Zbiór najczęściej zadawanych pytań do fotografa ślubnego na pewno będzie rozwijany i powiększany. Jeśli macie konkretne pytanie zapraszam do kontaktu  telefonicznego czy mailowego postara się odpowiedzieć na to pytanie i jeśli będzie to możliwe przedstawić przykładowe zdjęcia ślubne które opisują dany temat.